fbpx

“Akademik”, titull i merituar për shkrimtarin dhe publicistin Halil Rama

Në promovimin e  librit të 20-të “Magjia e fjalës”, vlerësohet nga Akademia Shqiptaro-amerikane e Shkencave dhe Arteve, me seli në Nju Jork-SHBA   Nga Eglantina Alliaj   Pasi ka marrë…

Inovacionin e Transportit dhe Mundësitë Industriale në rajonin e Adriatikut. Zhvillohet konferenca finale e projektit SKEYE

Më 16 Qershor 2022, Autoriteti i Aviacionit Civil në bashkëpunim me partnerin kryesor Distretto Tecnologico Aerospaziale, Puglia zhvilluan në Tiranë konferencën finale të projektit SKEYE, bashkëfinancuar nga Programi INTERREG IPA…

“Zaporizhzhia nuk është më e Ukrainës”, Rusia njofton kalimin e centralit atomik më të madh në Evropë nën kontrollin e saj

Pushtuesit rusë i kanë njoftuar stafit të termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë, se termocentrali nuk i përket më Ukrainës dhe se tani e tutje do të duhet…

Sheshi i mbushur si asnjëherë më parë, Rama: Ata që protestojnë flasin përçart, jo 4 ditë të vazhdojë, por 4 vjet…

Kryeministri Edi Rama vazhdon që të injorojë protestën e mijëra njerëzve, që për të katërtën ditë me radhë kanë mbushur bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Rama thotë se po të ishte…

“Në lojë është PD, jo karriera individuale”/ Heshti pas zgjedhjeve të 6 marsit, Tabaku-Bashës: Duhet të bëni një hap pas. Partia të bashkohet

Ndonëse heshti pas rezultatit të zgjedhjeve të 6 marsit, ku PD nuk arriti të sigurojë fitore në asnjë prej bashkive ku votohej, nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku u shpreh sot…

Debati për dorëheqjen/ Basha në mbledhjen e grupit të PD: I hapur për çdo zgjidhje dhe çdo hap për të mirën e partisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shprehur i hapur për çdo zgjidhje në të mirë të partisë. Kështu ka deklaruar ai para deputetëve të tij sot në mbledhjen e…

“ Katër ditë krenari, gjithë Shqipëria është sot këtu!”, aktivisti çel protestën: Në shesh për dinjitetin tonë, askush s’mund të fusë dorën në xhepin tonë

Migen Qiraxhi, ishte aktivisti që hapi sot ditën e katërt të protestës kombëtare, para kryeministrisë. Ai u shpreh se kjo është protestë për dinjitetin e shqiptarëve, dhe jo për karrige…

Rritja e çmimeve/ Zheji: Kemi një kryeministër të majtë që anon djathtas. Lapaj: Qeveria të rishikojë modelin ekonomik, të kthehet vëmendja te prodhimi vendas

Në emisionit “Pikat mbi I” është diskutuar mbi rritjen e çmimeve. Të ftuar ishin aktivisti Adriatik Lapaj dhe analisti Artur Zheji. Analisti tha se shteti duhet të bëjë më shumë…

“Çohuni nga kafja”, “Fikini makinat”, studentët e UBT bojkotojnë mësimin dhe ngrihen në protestë, drejt qendrës së Tiranës në këmbë

Studentët e Universitetit Bujqësor të Tiranës kanë bojkotuar mësimin dhe janë ngritur sot në protestë, ndërsa në shenjë kundërshtie për rritjen e çmimit të karburantit dhe të produkteve ushqimore kanë…

Lufta në Ukrainë, OKB ngre alarmin: Do të ketë rritje të madhe të çmimit të ushqimeve

Çmimet ndërkombëtare të ushqimit për njerëzit dhe kafshët, mund të rriten nga 8% në 20% si rezultat i konfliktit në Ukrainë, ka thënë agjencia e ushqimit në OKB. Në një…