fbpx

205 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 736 testime, 205 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19 Gjate 24 orëve…

IKSHPK: Tendencë e rritjes së rasteve, qytetarët që kanë simptoma të infektimit me coronavirus të testohen

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se këtyre ditëve ka shtim të rasteve me coronavirus, me tendencë të rritjes, ndërsa rekomandon që të gjithë personat me kokëdhembje,…

Qeveria pritet të shpallë konkurs për Master Planin për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”

Nën kryesimin e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, sotu mbajt mbledhja e pestë e Komitetit Ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Qeveria njofton se në këtë mbledhje, që…

“Në veri mund të rikthehet shtatori i vitit 2021” – ekspertët e sigurisë thonë se tensionimi i situatës mund ta bllokojë dialogun

Strukturat e udhëhequra nga Beogradi, që veprojnë në veri të Kosovës, ua kanë ndaluar pushimet vjetore punëtorëve serbë nëpër institucione në këtë pjesë të vendit tonë. Si arsye për një…

Vetëvendosje tregon se si po ndryshon gjendja në veri të Kosovës

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një videoje ka paraqitur gjendjen që ka mbretëruar në veri të Kosovës tash 20 vjet, duke thënë se për një vit e gjysmë qeverisje të Kurtit në…

Haxhiu: Byronë nuk e tërheqim nga Kuvendi, i paprecedentë reagimi i KPK-së

Projektligji për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme nuk do të tërhiqet nga Kuvendi i Kosovës.Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, deklaroi se të gjitha rekomandimet e…

Në 246 vjetorin e Pavarësisë së SHBA-së, Kurti: Jemi të përkushtuar ndaj jetës dhe lirisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Deklarata e Pavarësisë së Amerikës prezantoi kthesën e madhe në historinë botërore, pasi historia moderne politike nuk mund të kuptohet shumë më pak…

Hetimet për energjinë, votohet lista fillestare e dëshmitarëve për intervistim

Anëtarët e Komisionit hetimor parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike sot kanë miratuar…

Kurti premton rritje të mbështetjes për komunat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se paralelisht me reformat e përgjithshme, janë duke punuar edhe në drejtim të mbështetjes së komunave dhe shtimit të shërbimeve publike si dhe…

Osmani për CNN: Njohja reciproke – hapi kryesor në dialog ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se njohja reciproke është hapi kryesor në dialog ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka akuzuar Serbinë se nuk mund të ecën edhe rrugës…