fbpx

​BE ofron mbështetje milionëshe për Kosovën në luftën kundër coronavirusit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një letër nga Olivér Várhelyi, anëtar i Komisionit Evropian, Komisionar i Bashkimit Evropian (BE) për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerimit, në…

Rreth 500 shtretër dhe 142 respiratorë për rastet me COVID-19 në Kosovë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) aktualisht ka rreth 500 shtretër në dispozicion, me mundësi dyfishimi sipas nevojës, për menaxhimin klinik të rasteve me COVID-19,konfirmojnë zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë.…

Thaçi viziton QKUK-në, përgëzon mjekët për punën dhe bën thirrje për të respektuar rekomandimet e IKSHPK-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vizituar sot Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ai para medieve vlerësoi lartë punën e gjithë punonjësve shëndetësor, të cilët i përgëzoi për punën që…

Thaçi mirëpret hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, BE po e diskriminon Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mirëpritur vendimin e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Thaçi ka pohuar se vendimi…

Nis mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, pritet të merret vendimi për mbajtjen e seancës për mocionin e LDK-së

Ka filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ku po diskutohet për mbajtjen e seancës për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti. Pas mbledhjes, kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani…

IKSHPK i përgjigjet Osmanit: Ne nuk interferojmë në përmbushjen e detyrave kushtetuese

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës i ka kthyer përgjigje kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani lidhur me mbajtjen e seancës së Kuvendit, të cilën e kërkon LDK-ja…

Instituti EPIK: Kosova t’i bashkohet suksesit të rajonit përmes dialogut të udhëhequr nga BE-ja

Instituti EPIK ka thënë se Kosova duhet të bashkohet suksesit të rajonit përmes dialogut të udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Në një njoftim për media, EPIK thekson se mbështetja e kancelares…

Thaçi: Kurti shkeli Kushtetutën, qytetarët të mos respektojnë vendimin për kufizimin e lëvizjes

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se kryeministri Albin Kurti ka shkelur Kushtetutën me vendimin e tij për kufizimin e lëvizjes së njerëzve dhe automjeteve. Thaçi këto komente i…

Qeveria me masa të reja ndaj COVID-19, kufizohet lëvizja e qytetarëve dhe automjeteve

Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë masa të reja preventive ndaj përhapjes së pandemisë COVID-19, duke kufizuar lëvizjen e qytetarëve dhe qarkullimin e automjeteve, në intervalin prej orës 10:00 deri në…

Kurti bisedon me kryetarët e komunave lidhur me masat e ndërmarra ndaj COVID-19

Kryeministri Albin Kurti, ka bërë të ditur se biseduar me të gjithë kryetarët e komunave në Kosovë, lidhur me masat e ndërmarra ndaj coronavirusit. Kurti ka thënë se kryetarët e…