fbpx

Baerbock: Të përshpejtohen negociatat për afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE-në

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock konsideron që diskutimi për afrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian duhet të përshpejtohet.Nuk duhet humbur më kohë në përpjekjet për…

Ambasadori Hovenier: Kjo është arsyeja pse SHBA-të e kanë përkrahur pavarësinë e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier, ka deklaruar se jeta, liria dhe kërkimi i lumturisë janë arsyet pse SHBA-të kanë qenë përkrahëse e hershme, e…

Më 7 korrik seanca e re plenare

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që seanca e radhës të mbahet të enjten më 7 korrik. Kështu ka thënë shefi i deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard…

Rasti “Subvencioni 2021”- policia arreston edhe 11 persona në gjashtë komuna

Policia e Kosovës ka arrestuar sot 11 persona të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale. Sipas njoftimit të policisë thuhet se të njëjtit janë arrestuar nën dyshimin për keqpërdorime në…

Italia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë, Benedetto Della Vedova, ka shprehur mbështetjen për liberalizimin e vizave për Kosovën. Në një konferencë për medie, gjatë qëndrimit të tij në…

Rama i kërkon NATO-s ta ftojë Kosovën në Partneritetin për Paqe

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, mori pjesë sot në samitin e NATO-s në Madrid. Ai me këtë rast kërkoi që Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe…

Kurti publikon vendimet e Qeverisë për targat dhe reciprocitetin me letërnjoftimet

Kreu i Qeverisë, Albin Kurti ka publikuar vendimet e mbledhjes së fundit të Qeverisë. Në një shkrim në llogarinë e tij në Facebook, tha se me vendim të qeverisë sot…

Vuçiq shkon më larg se Petkoviqi, “zbulon” se po planifikohet sulm në veri

Pas varësit të tij, Petar Petkoviq, edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar vendimet e Qeverisë së Kosovës për targat e automjeteve dhe aplikimin e reciprocitetit lidhur me letërnjoftimet…

Hovenier për Ballkanin e Hapur: Është vendim sovran i Kosovës, se në cilat iniciativa merr pjesë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, ndër të tjera foli edhe për Ballkanin e Hapur, për të cilën tha se është vendim i Kosovës se në cilat iniciativa rajonale…

Abdixhiku: Thellimi i bashkëpunimit me Greqinë, interes reciprok

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, priti sot në takim njoftues, shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Kosovë, ambasadoren Heleni Vakali. Sipas njoftimit nga LDK, Abdixhiku me…