fbpx

Protesta e BSPK-së, thirrje kryeministrit që ta parandalojë grevën e përgjithshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) sot po mban një protestë në kryeqytet me kërkesën miratimin e Ligjit për Paga. Kryetari i BSPK-së, Atdhe Hykolli në deklaratën e…

Protesta e BSPK-së përmes fotografive

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) sot mbajti një protestë në kryeqytet me kërkesa si shtesën prej 100 eurove për punëtorët deri në miratimin e Ligjit për Paga,…

Kurti takohet me senatorin Bob Menendez, flasin për sigurinë dhe rëndësinë e anëtarësimit në NATO

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me senatorin amerikan, Bob Menendez, njëherit Kryetar i Komisionit të Senatit të Shteteve të Bashkuara për Marrëdhëniet me Jashtë. Zyra e Kryeministrit njofton…

AAK i përkrah kërkesat e sindikalistëve: Qeveria po prodhon vetëm kriza

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku ka shprehur shqetësimin lidhur me protestën e sotme të mbajtur nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të…

Çitaku: Procesi i anëtarësimit në Këshillin e Evropës mund të zvarritet

Nënkryetarja e Partisë Demokratike e Kosovës, Vlora Çitaku druan se procesi i anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës do të zvarritet, pas mos shqyrtimit të aplikacionit të Kosovës në…

Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon nga Specialja të dijë origjinën e materialeve shfajësuese

Mbrojtja e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka kërkuar që të dijë nëse materialet shfajësuese që po nxjerrë Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) e kanë burimin te shërbimet…

Kurti: Masakra e Dubravës krim kundër njerëzimit dhe akt gjenocidal

Në përvjetorin e 23-të të masakrës në Burgun e Dubravës, kryeministri Albin Kurti, ka thënë se kjo është nga ngjarjet më të zymta të gjysmës së dytë të shekullit. Në…

Biden thotë se SHBA dhe NATO kanë përvojë të mirë bashkëpunimi ushtarak me Finlandën dhe Suedinë, përmend misionin në Kosovë

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, shprehu mbështetjen e plotë rreth anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke e quajtur atë “një ditë të rëndësishme” pas takimit me udhëheqësit e…

Kryeministri Kurti takon kongresistin Bill Keating, flasin për punën një-vjeçare të Qeverisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar kongresistin Bill Keating, i cili është anëtar i Komitetit për Punë të Jashtme në Kongresin amerikan dhe i Komitetit për Shërbimin e Armatosur.…

Tërheqja e njohjeve të Kosovës, gjithçka veç një propagandë e Serbisë

Shteti i Serbisë, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, ka lobuar në vende të ndryshme të botës për të penguar njohjen ndërkombëtare të shtetit tonë dhe anëtarësimin në organizata…