fbpx

ACTV Facebook

8 hours ago

Albanian Community TV
Kriza ekonomike ne Kosove ... See MoreSee Less
View on Facebook

9 hours ago

Albanian Community TV
Vetëvendosje tregon se si po ndryshon gjendja në veri të KosovësLëvizja Vetëvendosje, përmes një videoje ka paraqitur gjendjen që ka mbretëruar në veri të Kosovës tash 20 vjet, duke thënë se për një vit e gjysmë qeverisje të Kurtit në veri gjendja ka filluar të ndryshojëLVV thotë se shumëçka ka qenë përherë e mundshme, por nuk është bërë asnjëherë. “Kjo për shkak se gjithmonë kur është folur për Mitrovicën gjithnjë është folur për ndarjen ose ‘Zajednicën’. Dhe për shkak se bashkëpunëtorët e Listës Serbe dhe Radojiçiqit bashkë me Serbinë kanë përfituar nga mungesa e sundimit të ligjit në atë pjesë. Tashmë, ndryshimi i gjendjes në veri është i qartë”, thuhet në postimin e LVV-së të ilustruar me një video në të cilën paraqiten në mënyrë kronologjike zhvillimet në veri, që nga hyrja e trupave paqeruajtëse të KFOR-it në qershor të vitit 1999.LVV ka akuzuar ish-pushtetarët se e kanë shfrytëzuar këtë territor për të siguruar të ardhura për vete e për t’ia mundësuar Serbisë kolonizimin.“Po integrohet veriu na thoshin politikanët tanë që kishin filluar të investojnë në kriptovaluta, ndërkohë që Serbia po vazhdonte kolonizimin duke ndërtuar lagje të tëra si Lugina e Diellit. Po integrohet veriu na thoshin, gjersa ne ua paguanim qindra miliona euro energji elektrike që ata të hapin rrugë të reja të kontrabandës e t’i shtojnë pajisjet për kriptovaluta. 20 vjet zgjati kjo gjendje”, thuhet në videon e LVV-së, transmeton Telegrafi.Më tej thuhet se “sa herë thuhej integrim bëhej ndonjë ndarje e mëtejmë. Dikur madje thanë se veriu nuk vyen gjë, duhet ta japim se është dhuratë e Rankoviqit. Ky është pra veriu që na e kanë lënë PDK, LDK, AAK: territor që atyre ju sjell të ardhura e Serbisë mundësi të reja kolonizimi”.Vetëvendosje thotë se “me vetëm një vit e gjysmë qeverisje të kryeministrit Kurti, referendumi i Serbisë nuk u lejua të mbahej. Zgjedhjet e Serbisë, që për 20 vjet u mbajtën pa pengesë, nuk u lejuan. Energjia elektrike që për 20 vjet nuk u pagua, tash e tutje d ... See MoreSee Less
View on Facebook

9 hours ago

Albanian Community TV
Qeveria pritet të shpallë konkurs për Master Planin për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”Nën kryesimin e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, sotu mbajt mbledhja e pestë e Komitetit Ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.Qeveria njofton se në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua dhe u diskutuan rezultatet e hulumtimit shumë-sektorial për konceptin, vizionin dhe bazat e Master Planit për këtë kompleks, përgatitur nga komisioni i ekspertëve të formuar në fillim të këtij viti.Ky hulumtim thuhet se paraqet hapin e parë drejt fazës së ardhshme e që është shpallja e konkursit për hartimin e Master Planit për këtë Kompleks.“Gjatë vitit të kaluar kemi ndërmarrë hapa për t’u siguruar që të konsolidohet gjendja fizike e ndërtesave në Kompleks dhe përmes vlerësimeve profesionale dhe ndërhyrjeve emergjente të realizuara, gjendja e sigurisë së ndërtesave të rrezikuara brenda kompleksit është përmirësuar” u shpreh Kurti.Ai shtoi se historia e Familjes Jashari duhet të rrëfehet ashtu siç e meriton, me dinjitet dhe me krenari.“Ky rrëfim duhet të bëhet i ditur për të gjithë, për të rinjtë edhe të rejat, për ata që do vijnë pas nesh dhe për çdo të huaj që e viziton vendin tonë. Duhet të tejkalojmë edhe barrierat kohore, dhe kujtimin për veprën heroike të Familjes Jashari ta shndërrojmë në përjetësi, sepse është një ngjarje unike me efekte të cilat do të shtrihet edhe kur ne nuk do të jemi më”, u shpreh më tej kreu i ekzekutivit.Ai shtoi se Kompleksi Memorial “Adem Jashari” është një nga proceset më delikate të Republikës së Kosovës, dhe “për atë jemi siguruar të punojmë me një ndjeshmëri dhe përgjegjësi të lartë, me qasje profesionale e multi-diciplinare, nga historia, monumentaliteti, peizazhi kulturor e natyror, deri te vlerësimi profesional teknik dhe kujtesa kolektive”. ... See MoreSee Less
View on Facebook

10 hours ago

Albanian Community TV
205 raste të reja me coronavirus në KosovëMinistria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 736 testime, 205 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19Gjate 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes.Sot janë shëruar 38 qytetarë, ndërsa në total numri i rasteve aktive është 897.Në 24 orët e fundit janë vaksinuar 71 persona.Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.830.686 doza të vaksinës.Deri më sot 823.765 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë. ... See MoreSee Less
View on Facebook

10 hours ago

Albanian Community TV
Presidentja publikon fotografi nga festa për pavarësinë e SHBA-së: Atë që ka bërë Amerika për Kosovën shkon përtej çdo partneriteti që ka njohur ndonjëherë botaPresidentja e vendit, Vjosa Osmani në prag të 4 korrikut, 246 vjetorit të pavarësisë së SHBA-së theksoi se atë që ka bërë Amerika për Kosovën shkon përtej çdo partneriteti që ka njohur ndonjëherë bota.ADVERTISINGOsmani në një postim në Facebook ka shpërndarë fotografi nga festa e organizuar nga Ambasada amerikane në Prishtinë në prag të 4 korrikut.Lexo po ashtu:Foto me Osmanin dhe Kurtin, Hovenier: Ishte një festë madhështore e Ditës së Pavarësisë së SHBA-sëFoto me Osmanin dhe Kurtin, Hovenier: Ishte një festë madhështore e Ditës së Pavarësisë së SHBA-së“Mbrëmë, në një atmosferë të jashtëzakonshme, mes miqsh të shumtë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e nga Kosova, festuam festën e pavarësisë së SHBA-ve.Atë që kanë bërë Shtetet e Bashkuara dhe populli amerikan për vendin tonë, për lirinë tonë, për të drejtën tonë për të ekzistuar dhe për çdo qytetar që e quan Kosovën shtëpi të vet, shkon përtej çdo partneriteti që ka njohur ndonjëherë bota.Më 4 Korrik, festojmë krahas popullit amerikan dhe kujtojmë vlerat e idealet mbi të cilat janë ndërtuar Shtetet e Bashkuara. Në këtë ditë, kujtojmë edhe të gjithë ata që nëpër dekada kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në ndërtimin e miqësisë sonë të përjetshme”, shkruan Osmani. /Telegrafi/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

10 hours ago

Albanian Community TV
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se këtyre ditëve ka shtim të rasteve me coronavirus, me tendencë të rritjes, ndërsa rekomandon që të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështirësi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes të testohen.ADVERTISINGMSh dhe IKSHPK rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksininohen kundër COVID-19.Lexoni të plotë njoftimin e IKSHPK-së:Të nderuar qytetarë!Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni!Kosova shënon këtyre ditëve shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim.Fatmirësisht nuk ka raste të vdekjeve nga kjo sëmundje.Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia COVID-19 nuk ka mbaruar.IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështirësi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen.Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që vaksinohen, me dozën e parë ata që ende se kanë bërë këtë, kurse të tjerët me dozën e dytë dhe dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19.MSh dhe IKSHPK rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksininohen kundër COVID-19. Ndryshe, gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 205 raste të reja me coronavirus në Kosovë. ... See MoreSee Less
View on Facebook

10 hours ago

Albanian Community TV
“Në veri mund të rikthehet shtatori i vitit 2021” – ekspertët e sigurisë thonë se tensionimi i situatës mund ta bllokojë dialogunStrukturat e udhëhequra nga Beogradi, që veprojnë në veri të Kosovës, ua kanë ndaluar pushimet vjetore punëtorëve serbë nëpër institucione në këtë pjesë të vendit tonë. Si arsye për një gjë të tillë është theksuar “situata politike“.ADVERTISINGKjo po ndodh pasi Qeveria e Kosovës, më 29 qershor i vendosi Serbisë reciprocitet për letërnjoftimet dhe vendimin për targat e automjeteve që lëshohen në Serbi me akronimet e qyteteve në Kosovë, të cilat duhet të rirgjistrohen me RKS deri më 30 shtator.Këtë situatë e kanë komentuar njohësit e çështjeve të sigurisë në Kosovë, të cilët vlerësojnë se në veri të vendit shtatori i vitit 2022 mund të paraqitet i njëjtë me atë të 2021-tës, kur serbët patën bllokuar rrugët në shenjë proteste kundër vendimit të ekzekutivit për reciprocitetin e targave.Eksperti i sigurisë, Drizan Shala, në një përgjigje me shkrim për Telegrafin thotë se vendimi i fundit i autoriteteve serbe për punëtorët në veri duhet të trajtohet në dy drejtime.Së pari, thekson ai, institucionet e Kosovës nuk po arrijnë të shtrijnë autoritetin në atë pjesë. Dhe e dyta, Beogradi zyrtar para vetes mund të këtë skenarë të ndryshëm për ta paraqitur situatën në komunat serbe si të brishtë dhe komplekse si dhe për të rritur tensionet brenda komunitetit serb për shkak të vendimeve të fundit të ekzekutivit.“Pra, shtatori i 2022 mund të na paraqitet si ai i 2021-tës, ku serbët mund t’i bllokojnë rrugët kryesore përmes rojeve të urave, strukturave kriminale si dhe zyrtarë nga shërbimet e sigurisë së Serbisë. Apo ka mundësi që përmes sulmeve të orkestruara në veri kundër lëvizjes së lirë të na paraqitet nevoja e dërgimit të Njësive Speciale të Policisë së Kosovës dhe atëherë situata mund të jetë tejet e tensionuar”, deklaron Shala.Tutje, ai shton se tensionimi i situatës mund të prodhojë dy situata; bllokimin e dialogut Kosovë-Serbi dh ... See MoreSee Less
View on Facebook

10 hours ago

Albanian Community TV
Projektligji për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme nuk do të tërhiqet nga Kuvendi i Kosovës.ADVERTISINGMinistrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, deklaroi se të gjitha rekomandimet e Komisionit të Venecias do të përfshihen mes dy leximeve.Në një intervistë për KosovaPress, Haxhiu flet edhe për kundërshtimet ndaj Ligjit për KPK-në por edhe për mundësinë e krijimit të një mekanizmi mbikëqyrës për Gjykatën Speciale dhe marrëveshjen për qelitë me Danimarkën.Tashmë që shqyrtimi i parë i Projektligjit për Byronë është planifikuar të bëhet në seancën e së enjtes, Haxhiu e konsideron sukses që Komisioni i Venecias i ka dhënë dritën e gjelbër konceptit të konfiskimit civil.“Janë gjashtë rekomandime kryesore që na ka dhënë Komisioni i Venecias dhe janë disa të tjera që nuk janë edhe aq përmbajtësore, por janë të rëndësishme. Ne jemi të interesuar që secilin prej rekomandimeve që ka adresuar Komisioni i Venecias ta adresojmë bashkërisht në Komisionin për Legjislacion.Dhe pasi që ky projektligj ta marr miratimin nga Kuvendi i Kosovës në lexim të parë, pasi diskutimet të jenë përmbyll në Kuvend, tani mbetet vetëm votimi. Ne jemi të gatshëm si ministri e Drejtësisë që të ulemi me grupin punues të Komisionit për Legjislacion për ta trajtuar secilin prej rekomandimeve.Unë nuk pajtohem me ata që thonë se duhet të tërhiqet ky projektligj, të paktën në adresën time nga ka ardhur diçka e tillë kam parë thirrje për zbatim që i janë bërë qeverisë që t’i adresojnë komentet e Venecias, unë mendoj që thirrjet janë komplet legjitime dhe në linjë me qëndrimet tona si qeveri, askush nuk është i interesuar që të procedojë një projektligj për sa kohë nuk janë adresuar rekomandimet e Venecias”, u shpreh Haxhiu.Ministrja e Drejtësisë, Albulena HaxhiuLigji për Këshillin Prokurorial, i cili ka kaluar në Kuvend më 23 qershor, ka ngjallur edhe reagime. Dy partitë më të mëdha opozitare, PDK dhe LDK, e kanë dërguar të njëjtin në Kushtetues ... See MoreSee Less
View on Facebook
Open Ballkan- eksperiment që kushton Meqenëse tema e Ballkanit të hapur është bërë “hit” ndër shqiptarët, përmes këtij opinioni të shkurtër po shpreh mendimin tim se pse “Open Ballkan”, si një tryezë e të pabarabartëve, paraqet, jo vetëm një gabim moral dhe drejtim inferior, por edhe hap mbrapa ne skenën gjeopolitike shqiptare.“Ballkani i hapur” është një formë e shkrirjes ekonomike dhe sociale, në të cilën shumica e pjesëtareve gradualisht e paaftësojnë veten, në favor të liderëve, të cilët “rriten” dhe shndërrohen në kult. Dhe siç dihet, me formimin e cilitdo kult politik, ndjekësit lihen mënjanë dhe bëhen të pafuqishëm për t’i rezistuar rendit te ri politik. Po sjelli më poshtë disa mendime.Se pari, edhe pse flitet shumë për rritje të tregut dhe përfitime eventuale qe do të mund të sillte ky eksperiment, duket se injoranca, apo interesi, nuk lejon qe të shihen pabarazitë e qarta. Nëse analizohen faktet ekonomike shihet pastër, se kush përfiton. Prodhimi i brendshëm bruto (GDP) i përbashkët, i Mali te Zi, Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, nuk barazohet me atë të Serbisë vetëm. GDP e Malit te Zi, sipas Bankës Botërore për vitin 2020, është 4.77 miliard dollarë, ndërsa i Shqipërisë 14.88 miliard dollarë. Ndërkaq GDP i Kosovës është 7.72 miliard dollarë, kurse i Maqedonisë 12.27 miliard dollarë. Kështu, GDP-ia e përbashkët e katër anëtarëve potenciale, prej 39.5 miliard dollar, është diçka më shumë se gjysma e GDP-së së Serbisë, e cila, sipas të njëjtin burim, ka GDP-në prej 53.33 miliard dollar. Pra, edhe pse flitet se të gjitha vendet që supozohet se do të marrin pjesë në Ballkanin e hapur, do përfitojnë nga tregu i përbashkët, Serbia do të jetë ajo që gjithmonë do të përfitojë me shumë. E një Serbi me o fortë se të gjitha anëtarët e tjera së bashku, nuk jep shpresë se do të kemi një bashkëpunim partnerësh. Se dyti, Rusia, përmes Lavrovit, publikisht ka përkrahur këtë iniciativë, çka me të drejtë e klasifikon si një projekt Serbo-Rus. Pastaj, Vuçiq, këtë iniciative e sheh si një shumëzues forcash për ambiciet e Serbisë, e jo një zëvendësimi i të njëjtave ambicie. Shkurtimisht, kjo iniciative nuk do te këtë sukses, nëse dikush mendon se do të ulë ambiciet serbe për të dominuar në Ballkan. Madje, kjo nismë, as nuk është e projektuar që të detyrojë Serbinë t’i miratojë standardet e Bashkimit Evropian, sa u përket praktikave demokratike. Edhe pse në konceptin baze, Bashkimi Evropian dhe Amerika e mbështesin idenë e bashkëpunimit ekonomik rajonal, mendoj se është një qëndrim i gabuar i Fuqive të mëdha në Ballkan, kur kërkojnë bashkëpunim me çdo kusht, pa kuptuar sa duhet gjeografinë kulturore te rajonit, e me çka u hapin ambiciet liderëve nacionalistë që nxisin dhunë. Për me tepër, nëse injorojmë historinë, ajo mund të rezultojë ne përsëritjen e saj. Vlen vetëm të kthejmë filmin mbrapa te Traktati i Londrës (1913), i Bukureshtit (1913), apo edhe më mbrapa, te Kongresi i Berlin (1884-85), e të shihet qartë se qëllimet dhe objektivat e Serbisë pak a shumë gjithmonë kanë qenë te ngjashme; Serbia e Madhe, Serbia e Grashaninit dhe e Akademisë serbe, Serbia e cila akoma vazhdon të ëndërrojë mbretërinë e car Duashnit.Përfundimisht, nëse shikohen faktet nga burimet e ndryshme arkivore e akademike, lehtësisht mund të vihet deri te konkludimi se zgjerimi dhe forcimi i Serbisë gjithmonë është bere në dëm të territoreve shqiptare dhe “Ballkani i hapur” nuk është asgjë më pak se forcim i pozicioneve dominuese serbe. Prandaj, ne këtë moment, shqiptari që mbështet këtë nocion prapanik, ose nuk i njeh faktet, sepse ato nuk janë paraqitur ne mënyrë të drejte, ose mendojnë se do të kenë përfitime personale, apo për grupin e vet politik. Sido që të jetë, mbështetja e kësaj iniciative nga shqiptarët, në përgjithësi, paraqet jo vetëm gabim moral, por edhe hap të madh mbrapa, politik dhe shoqëror. Klement R. Camaj,Analistë i gjeopolitikësProfesor i Shkencave Politike – Manhattan CollegeDoktorant i Diplomacisë Kulturore dhe Migracionit – UWS & ICD ... See MoreSee Less
View on Facebook
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Deklarata e Pavarësisë së Amerikës prezantoi kthesën e madhe në historinë botërore, pasi historia moderne politike nuk mund të kuptohet shumë më pak e vlerësuar pa revolucionin amerikan dhe Deklaratën e Pavarësisë.ADVERTISINGKëto komente kryeministri Kurti i bëri sot në pritjen e organizuar nga Ambasada Amerikane në Kosovë, me rastin e shënimit të 246 vjetorit të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.“Në fund të shekullit të 20-të, ndërhyrja humanitare e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe e udhëhequr nga ideja e supremacisë së të Drejtave të Njeriut mbi sovranitetin shtetëror, do të siguronte mbijetesën e popullit të Kosovës. Sot, ne jemi të përkushtuar ndaj jetës, lirisë, dhe kërkimit të lumturisë për vendin tonë, për rajonin tonë dhe më gjerë, pavarësisht nga raca, etnia, ngjyra, feja, bindjet politike, orientimi seksual ose çdo dallim tjetër real ose i perceptuar“, tha ai.Lexo po ashtu:​Ambasadori Hovenier: Kjo është arsyeja pse SHBA-të e kanë përkrahur pavarësinë e Kosovës​Ambasadori Hovenier: Kjo është arsyeja pse SHBA-të e kanë përkrahur pavarësinë e KosovësKurti shtoi se në fillim të shekullit të 20-të, shqiptarët luftonin për të siguruar vendin e tyre në mesin e kombeve të pavarura të botës, dhe liderët tanë të atëhershëm i kishin shpresuar edhe idealet amerikane të Presidentit Wilson. ... See MoreSee Less
View on Facebook