fbpx

Historia mistike e vendit të shenjtë në Vlorë “Kuzum Baba”! Nga roli i tij në teqe e deri ta vrasja e tij në pabesi…

Në emisionin Autokton të gazetares Anila Ahmataj këtë të diel u trajtua historia mistike e “Kuzum Babait” personazhit nga i cili mori emrin pika turistike mbi njê kodër brenda qytetit…

“Vëllazëria Italiane”, projekti që synon promovimin e paqes ndërmjet popujve. Bashkepunim mes SAUATT Albania dhe Lëvizja Kristiane e Punonjësve

Me date 20 Tetor 2022, në zyrat qendrore të Sindikates Autonome të Ushqimit, Agrikulturës, Turizmit dhe Tregtisë (SAUATT Albania ), u organizua ceremonia e fillimit të projektit “Vëllazëria Italiane” që…

“Akademik”, titull i merituar për shkrimtarin dhe publicistin Halil Rama

Në promovimin e  librit të 20-të “Magjia e fjalës”, vlerësohet nga Akademia Shqiptaro-amerikane e Shkencave dhe Arteve, me seli në Nju Jork-SHBA   Nga Eglantina Alliaj   Pasi ka marrë…

Inovacionin e Transportit dhe Mundësitë Industriale në rajonin e Adriatikut. Zhvillohet konferenca finale e projektit SKEYE

Më 16 Qershor 2022, Autoriteti i Aviacionit Civil në bashkëpunim me partnerin kryesor Distretto Tecnologico Aerospaziale, Puglia zhvilluan në Tiranë konferencën finale të projektit SKEYE, bashkëfinancuar nga Programi INTERREG IPA…

Dedikim per humbjen e ish Presidentit Bujar Nishani nga Gjeneral Piro Ahmetaj, ish Keshilltar i Presidentit

Nuk mundem të gjej fjalët e duhura të shpreh pikëllimin si dhe ndaj me Babain, bashkëshorten, djalin dhe vajzën e helmuar, të afërmit si dhe #mbarëshqiptarët dhimbjen e madhe për…

Strategjia Kombëtare 2035, vizion dhe përgjegjësi”

GJENERAL PIRO AHMETAJ Me definicion: “Strategjia është shkenca dhe arti i parashikimit, vlerësimit dhe balancimit të rreziqeve dhe oportuniteteve, për zhvillimin e integruar të 4 shtyllave të fuqisë kombëtare si dhe…

Emergjencë shtetërore, “Ngritja e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare”

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ   Në 30 vitet e fundit, me kanizmat e Sistemi i Sigurisë Kombëtare janë konceptuar, planizuar, drejtuar dhe menaxhuar më së shumti në mënyrë të fragmentizuar,…

Kolonel DRITAN DEMIRAJ propozohet nga Federata Pan-Shqiptare VATRA per President i Republikes se Shqiperise

Federata Shqiptare e Amerikës “Vatra” propozoi Dritan Demiraj si kandidat për president. Organizata më e vjetër e diasporës, është e mendimit se ish-ministri i brendshëm i qeverisë teknike të 2017-s,…

Sheshi i mbushur si asnjëherë më parë, Rama: Ata që protestojnë flasin përçart, jo 4 ditë të vazhdojë, por 4 vjet…

Kryeministri Edi Rama vazhdon që të injorojë protestën e mijëra njerëzve, që për të katërtën ditë me radhë kanë mbushur bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Rama thotë se po të ishte…

“Në lojë është PD, jo karriera individuale”/ Heshti pas zgjedhjeve të 6 marsit, Tabaku-Bashës: Duhet të bëni një hap pas. Partia të bashkohet

Ndonëse heshti pas rezultatit të zgjedhjeve të 6 marsit, ku PD nuk arriti të sigurojë fitore në asnjë prej bashkive ku votohej, nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku u shpreh sot…