fbpx

S’ka marrëveshje në takimin e Nagavcit me SBASHK-un për ndërprerjen e grevës

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), Arbërie Nagavci, sot është takuar me përfaqësues të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK-ut), lidhur me grevën në arsim,…

UP-ja shpall konkurs plotësues për pranimin e studentëve të rinj 2022-23

Universiteti i Prishtinës (UP) “Hasan Prishtina”, ka shpallur konkurs plotësues për pranimin e studentëve të rinj në vitin e parë të studimeve themelore për vitin akademik 2022-23. Sipas një njoftimi…

Katër dorëheqje nga LVV në Lipjan brenda dy ditëve

Lëvizja Vetëvendosje më 1 shtator ka hapur fushatën zgjedhore për nivelin e tretë organizativ. Por, procesi zgjedhor në partinë më të madhe në vend i ka paraprirë katër dorëheqjeve në…

Kurti në takimin me Lajçakun: Kosova e angazhuar për dialog parimor me Serbinë dhe marrëveshje ligjërisht të obligueshme me njohje reciproke

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe këshilltarët për politikë të jashtme dhe siguri të…

A ka fund greva në arsim? – Ymeri: Presim takim me ministren Nagavci

U bën dy javë që Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) ka hyrë në grevë, kjo pasi Qeveria e Kosovës nuk ia ka plotësuar kërkesat sipas tyre, ndër…

Gjermania e Franca kërkojnë përmbylljen e dialogut Kosovë-Serbi

Bashkë me emisarin e BE-së në dialogun Kosovë Serbi, Miroslav Lajçak, të premten d të qëndrojnë në Kosovë edhe dy këshilltarët kryesorë për politikë të jashtme të kancelarit të Gjermanisë…

Osmani dhe Kurti ngushëllojnë familjen mbretërore dhe poullin britanik për vdekjen e Mbretëreshës Elizbeth II

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeminsitri Albin Kurti, kanë ngushëlluar familjen mbretërore dhe popullit britanik për vdekjen e lartmadhërisë së saj Mbretëreshës Elizabeth II. Osmani ka thënë se pas vdekjes së…

Osmani për Listën Serbe: Përfaqësojnë interesat kriminale, qëllimi i tyre është tensionimi i situatës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar sot (e mërkurë), se Lista Serbe është satelit i presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Kosovë. Presidentja shtoi se qëndrimet e Listës Serbe po…

LDK i bënë thirrje Qeverisë të nis dialogun me mësimdhënësit

Video Lajme Kosovë Botë Sport Ukraina Futboll Magazina Cult Ekonomi Femra Stili Shëndetësi Kuzhina Auto Teknologji Fun Telegrafi Jobs Arkiva Marketing LAJME / POLITIKË LDK i bënë thirrje Qeverisë të…

Grevat në vend, BSPK: Zgjidhja e vetme dialogu ndërmjet partnerëve socialë

Për të 13 ditë me radhë po vazhdojnë grevat në arsim, ndërkaq lidhur me këtë kanë reaguar nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës. BSPK përmes një komunikate për…